تبلیغات
دانلود مداحی - ۴۶ – امامزاده ابراهیم (مرد)- قهج – ایران

۴۶ – امامزاده ابراهیم (مرد)- قهج – ایران

شنبه 13 آذر 1395 10:09 ق.ظ

 

۴۶ – امامزاده ابراهیم (مرد)- قهج – ایران

 • ۴۶ – امامزاده ابراهیم (مرد)- قهج – ایران

  نویسنده و محقق : سید مرتضی میرسراجی

  mirseradji@gmail.com

  بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم در ۲۲ کیلومتری شاهرود و ۱۴ کیلومتری بسطام در ضلع شرقی دو قریه « قهج »علیا و سفلی واقع شده که از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) است. بقعه متبرکه و قسمتی از روستای هم جوار در بین سال های ۱۲۹۴ و ۱۲۹۵ ق. بر اثر زلزله تخریب گردید و اهالی این محل برای بازسازی گنبد اقدام کردند.

  برابر نوشته به تاریخ اول دی ماه ۱۳۶۹ ش. حجت الاسلام حاج شیخ حسین محمدی ، آقای مشهدی علی محمدی فرزند عباس قلی اظهار می دارد، نرگس بیگم ، دختر سید کریم، همسر مرحوم محمد کریم سلطان ، سه خواب متوالی می بیند و برای مرحوم شیخ علی شریعت زاده شاهرودی نقل نموده ، به دستور مرحوم شیخ علی شریعت زاده آن محل خاکبرداری می شود و صورت قبر کاشیکاری شده نمایان می گردد و حتی از طرف قبله ، قبر شکافته و بدن امامزاده را صحیح و سالم ملاحظه نموده اند و دستور ساختن  گنبد و بارگاه  او را از اموال مرحومه مغفوره، کربلایی خاتون ، عمه مرحوم مغفور، حاج ملا عباس محمدی قهجی و دیگران می دهند.

  مرحوم مغفور ، حاج حسن زرگری  اهل زرگر، پشت بسطام که در اواخر عمر در حکیم آباد علی آباد کتول زندگانی می کرد در این باره اظهار داشتند که آنچه من به یاد دارم، نام امامزاده قهج (کهه سابق) حضرت ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) است و قاتل او « قاسم سیاه گوش» بوده که در عصر مامون عباسی، والی و حاکم دامغان و حومه آن بوده است و دو معصوم زاده دیگر در محدوده تپه قهج ضلع شمالی آن وجود داشته که در آن محل خانه کوچک در بیابان ساخته شده و در حال حاضر تخریب گردیده است.

  منبع : ر. ک : نشریه زائر ، ش ۱۳۵،اسفند ۱۳۸۴ ش. ص ۲۹.

  نکته :

  اما ظاهرا الان این امامزاده به امامزاده ابراهیم پسر امام رضا(ع) معروف است! چرا؟

  ۲۲۶۵۴۲_۳۵۳

  ۲۲۶۵۳۱_۱۸۵


برچسب ها: ۴۶ ، ، امامزاده ، ابراهیم ، (مرد)- ، قهج ،